Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
Пам’ять та уроки Другої світової війни…
17:16
10 квітня 2022 р.

Пам’ять та уроки Другої світової війни…

Побічні ефекти гуманізації суспільства, які зараз у європейських країнах проявляються в масових симпатіях та романтизації новоспечених російських дисидентів, що втікають з російського мордору та осідають в демократичних європейських столицях, наштовхнули мене на спогади, вже трохи затерті роками, що минули. 

Це був 2015 рік. Тоді я вже мала за плечима досвід десятків наукових конференцій, виступів, публікацій, навчалася в аспірантурі, працювала над дисертацією… А от із середовищем неформальної освіти та громадського активізму тільки-тільки-но починала знайомитися. Події 2013/14 років разом зі зміною геополітичного курсу нашої країни принесли глобальні зміни для мого внутрішнього самовизначення та сприйняття власної ідентичності. Це був бурхливий період, коли стільки нового, по-новому, вперше і все це надзвичайно хвилююче. 

Я отримала запрошення взяти участь у семінарі “Пам’ять та уроки Другої світової війни” у Франції, у демократичній столиці Європи, – місті Страсбург. Дуже почесна та хвилююча для мене тодішньої пропозиція. Перша самостійна подорож так далеко, без старших колег, чи групи однолітків. Перше самостійне планування подорожі, заявка на отримання візи, бронювання квитків на літак… Хвилювалась настільки, що великими літерами в блокноті виписала базові фрази англійською “my name is Tania”, “how can I get to…” etc. Хоча вже тоді могла вільно спілкуватись англійською. Хвилювались мої рідні. Брат дав свою банківську картку, на яку відсипав купу грошей “про всяк випадок” і потім по сповіщенням моїх оплат з тої картки повідомляв батькам “Заплатила за їжу – не голодна”, “Купила якийсь квиток, все добре – не загубилась”... Таня ж не пробивна і така скромна, як вона там сама?