
Традиційний «Ромський тиждень» в Європейському парламенті
Кожен рік у весняні місяці, у столиці Бельгії Брюсселі, в Європарламенті, проходять кількаденні міжнародні заходи, присвячені ромам. Про цьогорічний «Ромський тиждень» йдеться у матеріалі Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення:
«У Європейському парламенті завершився Ромський тиждень – щорічна подія, присвячена правам та ролі ромської спільноти в суспільстві. Цьогоріч особливу увагу було сфокусовано на Україні. Йшлося про виклики під час повномасштабної війни, участь ромів у відновленні громад, про внесок у зміцнення соціальної згуртованості. Національна рада вже не перший рік співпрацює з ромськими організаціями в Україні та веде моніторинг медіа, включно з контентом у соціальних мережах щодо проявів ромофобії.
Під час Ромського тижня в Європарламенті відбулася важлива дискусія щодо відбудови України та ролі ромів у цьому процесі. У Брюсселі українська делегація розповідала про єдність ромської спільноти в Україні та високий рівень взаємодії з органами державної влади. Українську сторону представляли парламентарі, представники офісу Омбудсмана, місцевої влади, ветерани війни та ромські активісти та активістки.
Представник Європейської комісії, Мартін Мюлек відзначив важливі кроки, які Україна робить, щоб забезпечити права ромської національної меншини в Україні. Депутати Європейського парламенту висловили підтримку у питанні відновлення України та ролі ромів у цьому процесі.
У своїх виступах учасники та учасниці заходу наголошували, що роми – це громадяни, волонтери, активісти, лідери думок. Вони вже зараз докладають зусиль до відновлення України. І спільна мета – створення інклюзивної політики, яка враховує потреби всіх без виключення.
Війна рф змусила тисячі ромських родин покинути домівки. Через відсутність документів вони стикаються з дискримінацією: не можуть отримати гуманітарну допомогу, доступ до житла та компенсації. Без права власності – опиняються в правовій та фінансовій пастці. Юліан Кондур, проєктний координатор міжнародного благодійного Фонду Ромський жіночий фонд «Чіріклі» відзначив пріоритети відновлення та реконструкції потреб ромів ВПО (вимушено переселених осіб), серед яких відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, ремонт та реконструкція житла для ромів, розмінування територій на півночі, півдні та сході країни для безпечного проживання ромів.
Під час заходів Ромського тижня Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод прав національних меншин політичних та релігійних поглядів Олександр Осіпов представив соціальні атласи ромських громад в Україні.
Національна рада вже неодноразово зустрічалася та співпрацювала з ромськими організаціями й лідерами громади.
«Під час війни, яку ми сьогодні переживаємо, ще більше відчулася необхідність єдності, взаємоповаги, неприпустимості дискримінації. На шляху до Європейського Союзу, ми маємо адаптувати європейські стандарти в наших стосунках, в медіа, в праві. ЄС створено на основі відвертості, прийняття, толерантності та поваги до людської гідності. І ми цим уже керуємося», – наголосила голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
Разом з ромськими організаціями регулятор працює над критеріями, які допомагають визначити, як висловлюватися без дискримінації, без підживлення небезпечних стереотипів. Ці критерії стануть основою майбутніх кодексів (правил) мовлення, які розроблятимуть органи спільного регулювання.
Також спільно з ромськими правозахисними організаціями Національна рада провадить моніторинг медіа, включно з контентом у соціальних мережах. росія активно використовує платформи для поширення деструктивного контенту, провокуючи конфлікти між національними та релігійними групами. Регулятор отримував звернення щодо проявів ромофобії, зокрема, в Telegram та на інших платформах. Авторам повідомлень надсилалися роз’яснення щодо недопустимості мови ворожнечі, а також застереження на майбутнє.
Національна рада неодноразово наголошувала, що медіа відіграють ключову роль у тому, як суспільство сприймає різні соціальні групи, зокрема національні спільноти.
Нагадаємо, коли йдеться про висвітлення новин, пов’язаних із ромською спільнотою, важливо дотримуватися балансу:
- не акцентувати на етнічному походженні, якщо воно не має суттєвого значення для події;
- надавати слово представникам самої громади, аби показати їхню позицію;
- зважати на те, щоби матеріали не закріплювали негативні стереотипи.
Національна рада й надалі підтримуватиме національні спільноти, зокрема ромську громаду, та сприятиме формуванню справді відкритого й безпечного медіапростору для кожного».
Фото: фейсбук-сторінки «Romni Onlus», «Chiricli».
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (https://webportal.nrada.gov.ua/)
Додати коментар
Коментарі - 0