Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
У Києві привітали ромську спільноту України
23:39
10 квітня 2025 р.

У Києві привітали ромську спільноту України

 8 квітня у столиці нашої країни було урочисто відзначено Міжнародний день ромів. Захід відбувся, зокрема, за організації та участі Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Міжнародного ромського жіночого фонду «Чіріклі», Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейського Союзу в Україні. 

Виступаючі наголошували на важливості дотримання прав ромської спільноти, документування та соціального захисту ромів, розвитку культури та масмедіа, імплементації ключових положень Стратегії-2030. Також наголошувалося, що роми, поряд з українцями та представниками усіх національних меншин (спільнот), докладають великих зусиль у боротьбі з російською агресією. Про це та більше у матеріалі Державної служба України з етнополітики та свободи совісті:

«У Києві, в рамках Міжнародного дня ромів, що відзначається 8 квітня відбувся захід, який став майданчиком для обговорення нагальних питань ромської громади в Україні та демонстрації зусиль, спрямованих на підтримку її прав та інтеграцію в суспільство. Організаторами виступили Державна служба України з етнополітики та свободи совісті у співпраці з Радою Європи та Європейським Союзом в рамках їх спільного проєкту та Плану дій Ради Європи для України на 2023-2026 рр.

Участь у заході взяли високопосадовці, представники міжнародних організацій та лідери ромської спільноти. Вступні слова прозвучали від Голови офісу Ради Європи в Україні Мачея Янчака, Міністра Кабінету Міністрів України Олега Немчінова, Заступника Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, Голови ДЕСС Віктора Єленського.

Мачей Янчак нагадав, що Рада Європи відзначає квітень як місяць “Opre Roma!” — період поширення знань про мову, культуру та історію ромів. Він підкреслив, що у понад тридцяти країнах-членах Ради Європи відбуваються заходи для підвищення обізнаності про ромську спадщину.

Мачей Янчак наголосив, що за останні десятиліття ромське громадянське суспільство та активісти у співпраці з державою та міжнародними партнерами досягли значного прогресу в сферах освіти та політичної участі: «Сьогодні ми бачимо ромських науковців, політиків, держслужбовців і правозахисників, які мужньо відстоюють демократичні цінності. Роми — це частина українського суспільства. В умовах війни їх внесок — неоціненний, і ми повинні забезпечити рівний доступ до послуг, гуманітарної допомоги, освіти, праці та участі у прийнятті рішень». Він відзначив роботу двох проєктів Ради Європи в Україні, спрямованих на підтримку ромських громад у співпраці з національними партнерами, та їхню важливість у контексті реформ в Україні та її євроінтеграційного поступу.

Олег Немчінов, міністр Кабінету Міністрів України, акцентував на здобутках та необхідності подальших кроків: «Ми пройшли великий шлях: від моменту, коли громада отримала офіційне визнання, прапор, символіку, — до сьогодні, коли в Україні ухвалено Ромську стратегію. Але цього недостатньо. Ми повинні не лише святкувати, а чесно говорити про наші виклики. Повага, діалог, дії — ось ключі до єдності суспільства, де кожна культура має значення».

Віктор Єленський, голова ДЕСС, був відвертим і глибоко рефлексивним у своїй промові: «Ми можемо багато говорити про стратегії та документи, які ухвалили — і це важливо. Але поки роми стикаються з бідністю, з відсутністю доступу до освіти, з паспортними проблемами, з житлом — усі наші плани нічого не варті. Лише коли ми дійдемо до кожної конкретної людини, яка цього потребує, лише тоді можна буде сказати, що зусилля — недаремні». Він також додав: «Українське суспільство неможливо уявити без ромського внеску. Це імена в реєстрах запорізьких козаків, це сьогодні воїни на фронті з позивними, що вказують на їхнє походження».

Голова ДЕСС закликав зробити 8 квітня днем спільної відповідальності та перейти від бюрократичної мови до реальних дій.

У своєму виступі Ремі Дюфло, заступник голови Представництва ЄС в Україні, наголосив на важливості захисту прав меншин для євроінтеграції України, відзначивши значний прогрес у цій сфері. Він підкреслив, що розроблений План дій для захисту прав національних меншин є важливим кроком на шляху до членства в ЄС, оскільки він сприятиме наближенню українського законодавства до європейських стандартів у боротьбі з дискримінацією та мовою ворожнечі. Він закликав до спільної роботи державних органів, парламенту, міжнародних партнерів та громадянського суспільства для забезпечення реальних змін, а не формального виконання вимог ЄС, та використання потенціалу ромського народу у відбудові України.

Спеціальні звернення пролунали від Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Крістофа Кампа, Лідерки ромських жінок України Юлії Кондур та Директора Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олени Антоненко.

Верховний комісар ОБСЄ в справах національних меншин Крістоф Камп, який цими днями перебував з офіційним візитом в Україні, підкреслив, що роми в Україні довго стикалися з маргіналізацією та структурною дискримінацією, а війна ще більше загострила проблеми. Проте саме ромські активісти, посередники, організації стали авангардом боротьби за свої права. Він також відзначив зусилля української влади в подоланні викликів, з якими стикаються роми.

Я хочу відзначити зусилля української влади у подоланні цих викликів, зокрема через прийняття Стратегії просування реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, до 2030 року. Державна служба України з етнічної політики та свободи совісті просувала ці інструменти та працювала над залученням ромів”, – сказав Камп.

Про величезний шлях ромської громади в Україні розповіла Юлія Кондур, засновниця ромського жіночого фонду “Чіріклі". Вона нагадала: 1993 року в Україні діяли лише три ромські організації. Сьогодні їх понад 120. Юлія Кондур відзначила значний прогрес у визнанні потреб ромів на державному рівні, включаючи затвердження Ромської національної стратегії та проведення парламентських слухань. Проте вона наголосила на необхідності розв’язання таких проблем, як відсутність документів, перешкоди в доступі до освіти та працевлаштування, неприйнятні житлові умови та дискримінація, особливо в контексті повномасштабного вторгнення та потреб ромських ВПО.

Програму заходу доповнили відеоматеріали Суспільного, що зображали багатогранність ромської культури — від традицій до моди, від духовності до сучасного бачення громади. Завершальний відкритий мікрофон став простором для болючих питань і натхнення для майбутніх ініціатив. Захід став не лише урочистістю, а закликом до суспільної відповідальності. Бо справжня інтеграція — це не декларація, а визнання, підтримка й дії, що торкаються кожного».


 Державна служба України з етнополітики та свободи совісті 

Додати коментар

0 / 1500

Коментарі - 0

  • Немає доданих коментарів :(
Loader desktop icon Loader mobile icon