Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
Після війни нас не будуть ділити на ромів, українців чи євреїв…
13:14
3 квітня 2022 р.

Після війни нас не будуть ділити на ромів, українців чи євреїв…

Роми на території України з’явились більше ніж шістсот років тому, й добросусідствували з іншими народами та етносами, для яких Україна стала домівкою та Батьківщиною. Безумовно, що сьогодні роми стали й невід’ємною частиною боротьби за незалежність України. Так, родина ромських громадських діячів – Богдан та Юлія Андрейченко, як і більшість ромів з міста Прилуки, що у Чернігівській області, стали на захист рідного міста від російських загарбників.

На фото: невістка Богдана та Юлії з маленьким онуком. Ніч у бомбосхощищі під час бомбардування Чернігівщини

- У ніч на 24 лютого ми дізнались, що почалась війна. Не роздумуючи, зранку разом із сином пішли вступати у місцеву Територіальну оборону. Приходимо й бачу як під будівлею вже стоїть чимало ромських чоловіків та хлопців, усі, як і ми, прийшли боронити свою землю. Ми не домовлялись, навіть не зідзвонювались, все так швидко відбулось, що не встигли навіть. Але кожен з нас самостійно прийняв єдине правильне рішення, – згадує Богдан. 

На фото: Сергій Бабан, ром з Сумщини

На фото: Богдан Андрейченко

- Не можу сказати, що до початку війни багато ромів обирало для себе шлях військового, не був популярним цей напрямок серед наших хлопців. Але коли довелось – ніхто не залишився у стороні: кожен намагається бути корисним, бо це наша країна, наше місто, наша земля, – розповідає Юлія. І так було завжди, у часи Другої світової чимало ромів стояло пліч-о-пліч з армією союзників, боронячи свої міста. І зараз так само. Безмежно прикро, але тиждень тому прибув «вантаж 200» в наші краї, з тілом ромського захисника – Івана Мащенко. Він близько двадцяти років працював водієм маршрутки, усі прилучани знали його. З перших днів війни Іван боронив нашу країну і поклав своє життя за нас. Його внесок у нашу перемогу не буде забутий, він вже наш герой! – з тремтінням у голосі розповідає Юлія. 

Іван Мащенко вступив до лав Прилуцького козацького полку – добровільного військового формування на базі одноіменної громадської організації.

На фото: публікація з офіційної фейсбук-сторінки Гетьмана Прилуцького Козацького полку Сергія Ткаченка, який констатує загибель Мащенко Івана (справа), ромського захисника

Поки чоловіки родини Андрейченко боронять землю, Юлія допомагає у тилу – отримує та розподіляє гуманітарну допомогу з-за кордону. 

- Багато доріг зруйновано, багато складів підірвано, полиці у магазинах та в аптеці порожніли, кошти у містян закінчувались, ми не знали що буде з нашими людьми далі. Вирішили продати усю техніку організації і закупити дефіцитні продукти харчування та медикаменти для наших містян. Згодом знайшли можливість отримати підтримку від німецького фонду EVZ, зокрема, медикаменти для підтримки серця, судин, інсулін, що є життєвонеобхідним для частини людей, також закупили дитячі підгузки, суміші і таке інше – необхідне для жителів Прилук, –  розповідає Юлія Андрейченко.