Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
Яскравий  одяг від родини Богар з Підвиноградова
19:35
10 лютого 2022 р.

Яскравий одяг від родини Богар з Підвиноградова

Журналісти Суспільного завітали в гості до родини Богар, яка проживає у селі Підвиноградово Закарпатської області та є носієм традиційної ромської культури.

Довгі сукні, спідниці яскравих кольорів з пришитими прикрасами, — такий одяг вирізняє ромів у селах Підвиноградів та Королево. Про це розповів Суспільному місцевий житель Давид Богар. За його словами, вони мають також свої традиції і ремесло.

Давид Богар разом із родиною живуть у селі Підвиноградів. Їх називають "Чоканарі" через ремесло, яким вони займаються. "На себе ми кажемо "Чоканарі" – це ті, що працюють з молотком. У нас є своє ремесло, яке прикріпило до нас це прізвисько "Чоканарі", клепач, молоток, яким ми виготовляємо металеві вироби. Ми працюємо молотком, тому і самі себе називаємо так. Це той випадок, коли наше ремесло визначає нашу "касту", — розповів Давид Богар.

У його родині особливу увагу приділяють жіночому вбранню. Давид Богар розповів: "Однією з найцінніших речей, яка є традиційною, це те, що жінка повинна бути у довгому платті. Найбільше нас вирізняє від усіх – одяг".

"Ці сукні більш нарядні. Ці для буденних днів: на зібрання або до школи. Коли хочеться причепуритися, вдягаємо ці. А ось ці – вони особливі. Тканину ми купуємо. Шиття займає приблизно тиждень часу. Ідеї дивимося на сайтах", — сказала дружина Давида Богара Катерина.

Носять роми Підвиноградова різні прикраси, зокрема, й корони. "Якщо вдаватися в історію інших ромів, то вони кажуть, що їхні предки теж носили ромський одяг, але зараз не носять. Є декілька причин для цього: одяг потрібно шити, потрібно вкладати працю, і ця праця є нелегкою", — сказала Катерина Богар.

Давид розповів: за їхніми традиціями, чоловіки й жінки мають різні заняття, також на заходах сидять окремо. "Коли відбувається весілля чи свято, то ми намагаємось, щоб всі були окремо — жінки від чоловіків. Якщо говорить чоловік з чоловіком, то жінка не має права втручатись і розмовляти. У сім'ї мама повинна доглядати за дитиною, займатись прибиранням, готувати їжу. А батько повинен навчати своїх синів пунктуальності, в школі, щоб все було гаразд. Батько навчає, як мають сини жити й вміти заробляти гроші. Ми передаємо своє традиційне ремесло чи бізнес дітям і, коли вони стануть дорослими, то одразу вже будуть керувати бізнесом", — розповів Давид Богар.

Щоб зберегти пам'ять про традиції, одяг та ремесло ромів Підвиноградова, Давид Богар планує створити музей місцевої ромської культури. "Таких таборів, як тут у Підвиноградові й Королеві, таких нема. Це дуже цінно, що такого не можна знайти більше ніде в Україні" — додав Давид Богар.


Джерело: Суспільне, https://suspilne.media
Автор: Т. Черевко, Р. Гостюк

Додати коментар

0 / 1500

Коментарі - 0

  • Немає доданих коментарів :(
Loader desktop icon Loader mobile icon