Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
Журналісти Укрінформу завітали до ромів Підвиноградова
19:50
10 квітня 2021 р.

Журналісти Укрінформу завітали до ромів Підвиноградова

Про моду та традиції жінок із табору найбагатших ромів України

На Закарпатті багато ромів, у порівнянні з іншими регіонами країни – найбільше: тут проживає понад 100 тисяч представників цієї національності. Компактні поселення, або ж табори, є у кожному місті чи районі. Але серед усіх виділяються підвиноградівські та королевські. Королево та Підвиноградів – села на Виноградівщині під румунським кордоном, у підвиноградівському поселенні проживає 3 тисячі ромів.

Виділяються насамперед одягом: ви ніколи не побачите тут жінку в джинсах чи спортивних штанях – вони завжди у кольорових пишних сукнях, обшитих стрічками, паєтками чи стразами. Огрядні чи мініатюрні, жіночки в цих сукнях завжди виділяються в натовпі. Коли вони йдуть вулицею і на спідницях похитуються ці сотні складок-хвиль – це просто заворожує! Ну і завжди цікаво: чому цих жінок не торкається прогрес і вони не перевдягаються в сучасний одяг, а ходять у традиційному?

ЧУЖАКІВ ТУТ НЕ ЛЮБЛЯТЬ

Днями випала нагода про це дізнатися. Нам вдалося потрапити в Підвиноградів, де громадський активіст Давид Богар розповів про традиційний одяг місцевих ромів. Виявляється, таких дійсно більше немає в Україні, та й серед закордонних ромів вони виділяються прискіпливістю й повагою до традицій. Жінки та їхні сукні тут справді – на вагу золота (і в тому сенсі, що дуже дорогі – вартість вимірюється в тисячах доларів, і в тому, що саме жінки тут передають традиції роду).

У підвиноградівське поселення ромів потрапити непросто, про це на Закарпатті знає кожен журналіст – утім, кожен би хотів побувати тут і привезти репортаж. Справа в тому, що Підвиноградівське поселення відоме як “закарпатська Конча-Заспа”, тут живуть найбагатші роми України: великі маєтки, де кімнати облицьовані білим мармуром та позолотою, двори з ландшафтним дизайном та фонтанами... Звісно, людей цікавить цей парадокс – звідки у ромів, яких за стереотипом у нас вважають бідними, такий достаток!

Ну, але в Україні ніхто ж не любить, коли його запитують про джерело доходів, чи не так? Не люблять і підвиноградівські роми – тому доводиться деякий час переконувати юриста, голову місцевого правового центру для ромів та благодійного фонду “Роми Виноградівщини” Давида Богара (до речі, представника одного із давніх та поважних родів у поселенні) допомогти нам зробити репортаж в Підвиноградові.

Власне, чіпляюся за його фразу: “У нас люди не люблять, коли їх розпитують про будинки та дорогі меблі, тому буде важко знайти когось, хто би вас захотів прийняти, ну, хіба я вам покажу сукні моєї дружини та доньки і розкажу про них”. Так ми й опинилися у Підвиноградові.

ПРОХОДЬТЕ, МИ ПРИГОТУВАЛИ ВАМ ВИСТАВКУ!”

Приїжджаємо в поселення зранку. На вулицях ще небагато людей, діти доїдають свої сніданки і не висипали юрбами на вулиці. Де-не-де біля воріт на стільчиках сидять жінки – в широких спідницях, про які мені так кортить дізнатися більше. Згодом побачу дівчаток, які тримають за руку малечу, – також у широких спідницях в складку. Дивуюся спершу (я таки вважала, що це – парадний одяг і вдома його не носять). Як виявилося, ні. Це й домашній одяг також – такі ж пишні великі спідниці (хіба що не так густо розшиті блискітками та стрічками) носять і в хаті, у них готують їжу та порають дітей.

У маєтку Давида Богара нас зустрічає його дружина Катя. Знайомимося, кажу жартома, що приїхали робити репортаж про її та доньчин гардероб.

- А, так, проходьте, ми вам приготували виставку, – каже молода жінка і проводить у будинок для гостей.

Заходимо. Тут посеред мармуру і позолоти нас справді чекає виставка суконь. Манекени на підставках, розташовані півколом, на них – десяток суконь Каті та її старшої доньки, яку звати Принцеса. Каті 25 років, Принцесі – 11. Тут заведено, що дівчатка дуже рано виходять заміж, тому для неї саме час збирати придане.